fbpx

UNI SPORTS: Στο ΤΕΠΑΚ τα πρώτα χρυσά μετάλλια

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου βρέθηκαν αντιμέτωποι στον μεγάλο τελικό του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Αντισφαίρισης Γυναικών.

Μεγάλος νικητής της βραδιάς στέφθηκε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου κερδίζοντας με 2 – 1.

Δες τα highlights του αγώνα:  Τελικός Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Αντισφαίρισης Γυναικών (highlights)

Η Ελπίδα Σάββα (UCY) ηττήθηκε από την Νικόλ Τοφαρίδου (CUT) με σκορ 2 – 0 (6 – 0, 6 – 0). Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα του παιχνιδιού αφού η Ελπίδα Σάββα πάλεψε αρκετά απλώς δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα αντίθετα με την Νικόλ Τοφαρίδου που έδειχνε σταθερότητα και ψυχραιμία.

Στο δεύτερο αγώνα η  Κατερίνα Σοφοκλέους (UCY) νίκησε την Μαρίνα Ζαχαρία (CUT) με σκορ 2 – 0 (7 – 5, 6 – 1) και ισοφάρισε έτσι στις νίκες οδηγώντας τον τελικό στην διαδικασία του διπλού.

Στην διαδικασία του διπλού οι 4 κοπέλες έδωσαν τα ρέστα τους και πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι όπου ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο σετ το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου νίκησε με σκορ 6 – 4. Αξιοσημείωτο του αγώνα είναι το γεγονός ότι από τα 10 games τα 7 προήλθαν από break.

Το δεύτερο σετ κρίθηκε αυστηρώς ακατάλληλο για καρδιακούς αφού οι 4 κοπέλες δεν τα παρατούσαν σε τίποτα. Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συνέχισε με break κάνοντας το 0 – 1 αλλά οι κοπέλες του Πανεπιστημίου Κύπρου έκαναν το 3 – 1. Μετά ξανά σειρά πήρε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου κάνοντας το  3 – 5 για να ξαναγυρίσει το παιχνίδι σε  6 – 5 το Πανεπιστήμιο Κύπρου. Ο αγώνας οδηγήθηκε στο tie break το οποίο τελείωσε με 5 – 7 υπέρ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και συνολικό σκορ στο σετ 6 – 7.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 4 ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΑΓΩΝΑ!!

1
Το StudentLife.com.cy πρωτοπορεί με την νέα κατηγορία UNI SPORTS. Μείνετε συντονισμένοι για να μαθαίνετε από πρώτο χέρι τα νέα των Πανεπιστημιακών μας ομάδων. Αν πετύχετε τον φωτογραφικό φακό μας στα γήπεδα απλώς χαμογελάστε!