Περιμένεις κι εσύ πώς και πώς κάθε χρονιά για τα βραβεία Oscars; Ανυπομονείς για τις ταινίες ή για τις εμφανίσεις των διάσημων ηθοποιών;
Σε όποια κατηγορία κι αν ανήκεις, μάθε πως στη φετινή 90ή απονομή των βραβείων Oscars δεν κυριαρχούσαν οι μαυροφορεμένες εμφανίσεις, όπως στις Χρυσές Σφαίρες και στα φετινά SAG.
Επίσης, οι γνωστοί ηθοποιοί και οι υπόλοιποι βραβευθέντες, εντυπωσίασαν τόσο με τις εμφανίσεις τους στο κόκκινο χαλί, όσο και με τις ξεχωριστές ομιλίες τους την ώρα της τιμητικής βράβευσης τους.
Δες όλους τους νικητές πιο κάτω:
1ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ
The Shape of Water
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
- Get Out
- Lady Bird
- Dunkirk
- Call Me By Your Name
- Phantom Thread
- The Post
- The Darkest Hour
2ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- Christopher Nolan, “Dunkirk”
- Jordan Peele, ” Get Out”
- Sean Baker, “The Florida Project”
- Greta Gerwig, “Lady Bird”
- Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”
3Α΄ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ:
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Οι άλλες υποψήφιες:
- Sally Hawkins, “The Shape of Water”
- Margot Robbie, “I, Tonya”
- Saoirse Ronan, “Lady Bird”
- Meryl Streep, “The Post”
4Α΄ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Οι άλλοι υποψήφιοι:
- Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
- Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
- Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq”
- Daniel Kaluuya, “Get Out”
5Β΄ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ:
Allison Janney, “I, Tonya”
Οι άλλες υποψήφιες:
- Laurie Metcalf, “Lady Bird”
- Leslie Manville, “Phantom Thread”
- Mary J. Blige, “Mudbound”
- Octavia Spencer, “The Shape of Water”
6Β΄ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ:
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Οι άλλοι υποψήφιοι:
- Willem Dafoe, “The Florida Project”
- Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
- Richard Jenkins, “The Shape of Water”
- Christopher Plummer, “All the Money in the World”
7ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:
“Get Out”, Jordan Peele
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, Martin McDonagh
- “The Big Sick”, Emily V. Gordon/Kumail Nanjiani
- “Lady Bird”, Greta Gerwig
- “The Shape of Water”, Guillermo del Toro
8ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:
“Call Me by Your Name”, James Ivory
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- “Mudbound”, Virgil Williams/Dee Rees
- “The Disaster Artist”, Scott Neustadter/Michael H. Weber
- “Logan”, Scott Frank & James Mangold/Michael Green
- “Molly’s Game”, Aaron Sorkin
9ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ:
Coco
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- The Breadwinner
- Loving Vincent
- Ferdinand
- Boss Baby
10ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΚΟΡ:
“The Shape of Water”, Alexandre Desplat
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- “Phantom Thread”, Jonny Greenwood
- “Dunkirk”, Hans Zimmer
- “Star Wars: The Last Jedi”, John Williams
- Three Billboard Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell
11ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ:
SHARETWEET
“Remember Me”, “Coco”/Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “This Is Me”, “The Greatest Showman”/Benj Pasek, Justin Paul
- “Mystery of Love”, “Call Me by Your Name”/Sufjan Stevens
- “Mighty River”, Mary J. Blige
- “Stand Up for Something”, “Marshall”/Diane Warren, Common
12ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ:
Icarus
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- Faces Places
- Strong Island
- Last Men in Aleppo
- Abacus: Small Enough to Jail
13ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ:
“A Fantastic Woman”, Χιλή
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- “The Square”, Σουηδία
- “Loveless”, Ρωσία
- “On Body and Soul”, Ουγγαρία
- “The Insult”, Λίβανος
14ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:
“Blade Runner 2049”, Roger Deakins
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “Dunkirk”, Hoyte van Hoytema
- “Darkest Hour”, Bruno Delbonnel
- “Mudbound”, Rachel Morrison
- “The Shape of Water”, Dan Laustsen
15ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ:
“Dunkirk”, Lee Smith
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “Baby Driver”, Jonathan Amos/ Paul Machliss
- “I, Tonya”, Tatiana S. Riegel
- “The Shape of Water”, Sidney Wolinsky
- “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, Jon Gregory
16ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΤΙΚΑ ΕΦΕ
“Blade Runner 2049”, John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert και Richard R. Hoover
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “War for the Planet of the Apes”, Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon και Joel Whist
- “Kong: Skull Island”, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza και Mike Meinardus
- “Guardians of the Galaxy Vol.2”, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner και Dan Sudick
- “Star Wars: The Last Jedi”, Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan και Chris Corbould
17ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ:
“The Shape of Water”/ Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “Blade Runner 2049″/ Dennis Gassner, Alessandra Querzola
- “Beauty and the Beast”/ Sarah Greenwood; Katie Spencer
- “Darkest Hour”/ Sarah Greenwood, Katie Spencer
- “Dunkirk”, Nathan Crowley
18ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ/ΜΑΛΛΙΑ:
“Darkest Hour”, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski και Lucy Sibbick
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “Victoria & Abdul”, Daniel Phillips και Lou Sheppard
- “Wonder”, Arjen Tuiten
19ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ:
“Phantom Thread”, Mark Bridges
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “Beauty and the Beast”, Jacqueline Durran
- “Darkest Hour”, Jacqueline Durran
- “Victoria & Abdul”, Consolata Boyle
- “The Shape of Water”, Luis Sequeira
20ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΟΝΤΑΖ:
“Dunkirk”, Richard King/Alex Gibson
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “Baby Driver”, Julian Slater
- “Blade Runner 2049”, Mark Mangini/Theo Green
- “The Shape of Water”, Nathan Robitaille/Nelson Ferreira
- “Star Wars: The Last Jedi”, Ren Klyce/Matthew Wood
21ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΙΞΑΖ:
“Dunkirk”, Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
Οι άλλες υποψηφιότητες:
- “Baby Driver”, Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
- “Blade Runner 2049”, Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
- “The Shape of Water”, Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
- “Star Wars: The Last Jedi”, Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick
22ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
“Dear Basketball”, Glen Keane, Kobe Bryant
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- “Garden Party”, Victor Caire, Gabriel Grapperon
- “Lou”, Dave Mullins, Dana Murray
- “Negative Space” Max Porter, Ru Kuwahata
- “Revolting Rhymes”, Jan Lachauer, Jakob Schuh
23ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
“The Silent Child”, Chris Overton/ Rachel Shenton
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- “DeKalb Elementary”, Reed Van Dyk
- “The 11 O’Clock”, Derin Seale
- “My Nephew Emmett”, Kevin Wilson Jr.
- “Watu Wote/All of Us”, Katja Benrath
24ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
“Heaven is a Traffic Jam on the 405”, Frank Stiefel
Οι άλλες υποψήφιες ταινίες:
- “Edith+Eddie”, Laura Checkoway/Thomas Lee Wright
- “Heroin(e)”, Elaine McMillion/ Kerrin James Sheldon
- “Traffic Stop”, Kate Davis/David Heilbroner
- “Knife Skills”, Thomas Lennon