fbpx

UNI SPORTS: Πολύτιμη νίκη για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου υποδέχτηκε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Γυναικών.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας πέρασε νικηφόρα στον εκτός έδρα αγώνα κερδίζοντας με 43 – 38.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής αφού έληξε 12 – 13 υπέρ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Οι καλαθοσφαιρίστριες του UNIC μπήκαν πιο δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο και σημείωσαν 15 πόντους έναντι 5 της αντίπαλης ομάδας τελειώνοντας έτσι το δεκάλεπτο σε 17 – 28.

Το τρίτο δεκάλεπτο (26 – 34) οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα με την ομάδα του UCY να μειώνει την διαφορά στους 8 πόντους.

Οι καλαθοσφαιρίστριες του UCY κυνήγησαν την ανατροπή μέχρι το τέλος αλλά η ομάδα του UNIC κατάφερε να ξεφύγει με την νίκη με συνολικό σκορ 38 – 43.

Οι ομάδες αγωνίστηκαν με τις εξής:

UCY: Πολυκάρπου Λ, Παπαγιάννη Α, Μύθυλλου Ε, Τζιάμαλη Ε, Ιωάννου Χ, Ηλιέβα Ε, Αθανασίου Ν, Echeverria A, Παντζιαρά Ε.

Προπονητής: Φιλιππόπουλος Κ.

UCY BASKETBALL TEAM WOMEN

UNIC: Αθανασία Ζ, Κωνσταντίνου Χ, Μιχαήλ Ε, Κόρτσια Μ, Κιλέ Σ, Ρουσσάκη Χ, Τσαγκαρίδου Δ, Καραγιάννη Ε, Ακαθιώτη Ι, Κωνσταντίνου Ε.

Προπονητές: Ματσεντίδης Μιχάλης, Παυλίδου Άρτεμις.

UNIC TEAM BASKETBALL WOMEN

1
To StudentLife.com.cy πρωτοπορεί με την νέα κατηγορία UNI SPORTS. Μείνετε συντονισμένοι για να μαθαίνετε από πρώτο χέρι τα νέα των Πανεπιστημιακών μας ομάδων. Αν πετύχετε τον φωτογραφικό φακό μας στα γήπεδα απλώς χαμογελάστε!