fbpx

Η μάχη των γιγάντων για την κούπα με τα μεγάλα αυτιά! (video)

Ένα ντέρμπυ ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο Μαδρίτης δεν ήταν ποτέ ένας ακόμα αγώνας. Όπως καταλαβαίνουμε και από το όνομα των δύο, η μάχη της πρωτεύουσας πάντα τραβούσε τα βλέμματα.

Η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες χρονολογείται το 1928, στα πλαίσια του Copa Del Rey, όπου η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε το ντέρμπυ με σκορ 3 – 0. Από τότε μέχρι και σήμερα, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει το προβάδισμα με 107 νίκες, σχεδόν τις διπλάσιες από την Ατλέτικο η οποία έχει 54. Οι 51 ισοπαλίες έρχονται να κλείσουν το puzzle της αναμέτρησης ενώ οι δύο ομάδες σημείωσαν συνολικά 626 γκολ (355 – 271).

Όσο αφορά την διοργάνωση η Ρεάλ κατέχει την πρωτιά με 13 συμμετοχές σε τελικούς και 10 τίτλους (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014) εκ των οποίων 6 όταν ακόμα ονομαζόταν European Cup. Η Ατλέτικο μετρά 2 συμμετοχές (1974, 2014) εκ των οποίων καμία δεν κατάφερε να κερδίσει τον τίτλο.

Η πιο πρόσφατη συμμετοχή της Ατλέτικο, σε τελικό, ήταν το 2014, απέναντι στην αιώνια αντίπαλο της. Στον τότε αγώνα η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με το εκκωφαντικό 4 – 1, σημειώνοντας όμως τα 3 γκολ στην παράταση του αγώνα. Αξίζει μάλιστα να αναφέρουμε ότι η Ατλέτικο Μαδρίτης άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό και η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε το 90+3’ του αγώνα!

Την χρονιά 2014 – 2015 οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Νικήτρια και πάλι η Ρεάλ αφού μετά το 0 – 0 στο Βιθέντε Καλντερόν επέστρεψε στην έδρα της και κέρδισε με το στενό 1 – 0, με γκολ που σημειώθηκε στο 87ο λεπτό.

Ανεξάρτητα από την έκβαση του αποψινού αγώνα είμαστε σίγουροι πως θα είναι συγκλονιστικό μέχρι και το τελευταίο λεπτό!

Δες επίσης: Η ιστορία του Champions League σε 5 clicks! (video)